Reklamuese

Shtëpia Shëndeti Sheqeri në gjak

4 sekrete për të ulur nivelin e sheqerit në gjak

face

Nga Andon J. |

face
imgimg

Niveli i sheqerit në gjak është një shqetësim kryesor për njerëzit me diabet. Sheqeri i lartë në gjak, i njohur si hiperglicemia, ndodh kur niveli i sheqerit në gjak i një personi është mbi 180 miligram për decilitër (mg/ dL).

Dhe a e dini se një nivel shqetësues i sheqerit në gjak mund të ketë pasoja negative në shëndetin dhe cilësinë e jetës për "para-diabetikët" që ndiejnë simptoma pa e ditur për të?

Në këtë artikull, ne shqyrtojmë 4 sekretet kryesore për uljen e sheqerit në gjak.

Pse është e rëndësishme kontrolli i sheqerit në gjak?

img

Mbajtja e sheqerit në gjak në vlerat tuaja të synuara mund t'ju ndihmojë të shmangni problemet shëndetësore me sheqerin e lartë në gjak.

Me kalimin e kohës, niveli i pashëndetshëm i sheqerit në gjak mund të dëmtojë enët e vogla dhe të mëdha të gjakut në disa organe dhe sisteme, duke çuar në pasoja të rënda që përfshijnë: dëmtimin e shikimit dhe verbimin, ulçerën e këmbëve, infeksione dhe humbje gjymtyrësh, dështimin e veshkave dhe dializën, atakun në zemër dhe infraktin, sëmundjet e sistemit vaskular periferik dhe dëmtimin e sistemit nervor që çon në dhimbje dhe dobësi.

Shikoni këtë statistikë mahnitëse: deri në 90% të njerëzve në Shqipëri kanë cenuar nivelin e sheqerit në gjak. A ndiheni të uritur më shumë se normalisht? Apo keni më shumë etje se zakonisht? A keni dhimbje në pjesën e sipërme të këmbëve tuaja apo ndjeni se kyçet e këmbëve dhe këmbët tuaja janë të fryra? Nëse po, atëherë ekziston një shans i lartë që të vuani nga pasojat e rritjes së nivelit të sheqerit në gjak.

Duke e mbajtur sheqerin në gjak nën 100 mg/dL para ngrënies dhe nën 180 mg/dL pas ngrënies, ju mund të ulni ndjeshëm rrezikun e efekteve anësore nga niveli i sheqeruar në gjak.

Si të ulni sheqerin në gjak

img

Këtu janë 4 mënyrat kryesore për të ulur sheqerin e lartë në gjak dhe për të ulur rrezikun e komplikimeve:

1 Ulni konsumimin e karbohidrateve

Studiuesit kanë kryer studime që tregojnë se ngrënia e ushqimeve me pak karbohidrate dhe me proteina të larta ul nivelin e sheqerit në gjak.

Trupi i ndan karbohidratet në sheqerna që trupi i përdor si energji. Disa karbohidrate janë thelbësore në dietë. Sidoqoftë, për shumë njerëz (veçanërisht ata me diabet), marrja e shumë karbohidrateve mund të shkaktojë një kapërcim të nivelit të sheqerit në gjak.

Ulja e sasisë së karbohidrateve zvogëlon luhatjet e sheqerit në gjak.

2 Hani karbohidratet e duhura

Dy llojet kryesore të karbohidrateve janë të thjeshta dhe komplekse dhe ndikojnë në nivelin e sheqerit në gjak në mënyrë të ndryshme.

Karbohidratet e thjeshta përbëhen kryesisht nga një lloj sheqeri. Ato gjenden në ushqime të tilla si buka e bardhë, makaronat dhe ëmbëlsirat. Trupi i zbërthen këto karbohidrate në sheqerna shumë shpejt, gjë që bën që niveli i sheqerit në gjak të rritet shpejt.

Karbohidratet komplekse përbëhen nga tre ose më shumë lloje sheqernash që janë të lidhura së bashku. Për shkak se lidhjet kimike midis këtyre llojeve të sheqernave janë komplekse, trupit i duhet më shumë kohë për t’i tretur ato.

Si rezultat, sheqeri lëshohet në trup gradualisht, që do të thotë që niveli i sheqerit në gjak nuk rritet shpejt pas ngrënies. Shembuj të karbohidrateve komplekse përfshijnë të tëra drithërat dhe patatet e ëmbla.

3 Zgjidhni ushqime me indeks të ulët glicemik

Indeksi i glicemisë mat dhe rendit ushqime të ndryshme sipas mënyrës sesi shkaktojnë rritje të nivelit të sheqerit në gjak. Studimet tregojnë se respektimi i një diete me një indeks të ulët glicemik zvogëlon kapërcimin e nivelit të sheqerit në gjak.

Ushqimet me një indeks të ulët glicemik janë ato që kanë një vlerë më të ulët se 55. Shembuj të ushqimeve me një indeks të ulët glicemik janë: patatet e ëmbla, sallatë quinoa, bishtajoret, qumështi me pak yndyrë, perimet me gjethe jeshile, perimet pa niseshte, frutat e thata dhe farat, mishi dhe peshku.

4 Marrja e rregullt e suplementeve për kontrollin e sheqerit në gjak

Suplemente për të ruajtur nivelin e sheqerit në gjak, si p.sh. DiaTea shpesh përmenden në media kohët e fundit dhe për një arsye të mirë.

E prodhuar nga përbërës natyralë dhe e testuar klinikisht DiaTea ka rezultuar të jetë efektive në stabilizimin e nivelit të sheqerit në gjak. Përfitimet kryesore të marrjes së suplementeve përfshijnë mbështetjen e funksionimit të shëndetshëm të metabolizmit, stimulimin e një metabolizmi të shëndetshëm të karbohidrateve dhe lipideve, dhe mbajtjen e një niveli të shëndetshëm të sheqerit në gjak.

Një bonus është se ndihmon në humbjen e peshës sepse sheqeri i lartë i gjakut shkakton nxjerrjen e insulinës së tepërt, e cila parandalon trupin nga djegia e yndyrës.

Më e mira nga të gjitha është se merret lehtë. Përgatitni dhe pini çaj të pangopur disa herë në ditë. Për shkak të përbërësve natyralë, nuk keni nevojë për recetë për ta blerë atë.

Çfarë duhet të di tjetër?

Version i shkurtër? Nëse vuani nga efektet e dëmshme të sheqerit në gjak të lartë, duhet të blini DiaTea menjëherë

Ju nevojitet më shumë informacion? Këtu keni më shumë informacione se pse DiaTea është kaq i dobishëm:

Është VËRTET natyral.
DiaTea është një përbërje plotësisht natyrale që përfshin një përzierje të ekstrakteve bimore. Nuk kërkohet recetë.

Të garantuara për t’ju ndihmuar.
DiaTea ka marrë vlerësim 100% në garancinë e kënaqësisë që do të thotë se nuk keni asgjë për të humbur.

Ku ta blini atë?

Mos bini kopje të lira në internet. Vizitoni faqen e tyre të internetit për ta blerë DiaTea e vërtetë tani.

Mos harxhoni paratë tuaja. Merrni veten nën kontroll sot.

Nëse sheqeri i lartë në gjak ju shkakton irritim dhe zvogëlon cilësinë e jetës tuaj, atëherë keni nevojë për një zgjidhje më të mirë. Merrni jetën nën kontroll dhe blini DiaTea.

Aksion special për lexuesit tanë

img Përditësimi: Vetëm 20 pako janë në dispozicion.

Oferta speciale përfundon në:

img
9600 ALL
4800 ALL
img

Oferta është në dispozicion për një kohë të kufizuar.

img

Komentet imgimg

347 komente img

img

Olivia img Komentet kryesore

Më pëlqen ndjesia në këmbët e mia! Ishte vërtet e vështirë për mua për një kohë të gjatë. Kisha harruar se si ndihesh kur këmbët janë të shëndetshme.

Përgjigju • Pëlqej • Ndiq postimin

img

Xhorxh • img 172 ndjekës

Kam shumë muaj që luftoj sheqerin në gjak të lartë dhe e dija se do përfundoja duke marrë ilaçe për ta normalizuar atë. Dhe isha shumë i lumtur kur arrita ta rregulloj vetë.

Përgjigju • Pëlqej • Ndiq postimin

img

Xhesi • img 122 ndjekës

Unë mund të shëtis nëpër shtëpi dhe oborr me lehtësi, gjë që nuk mund të bëja 2 muaj më parë sepse isha gati e lidhur me shtratin për shkak të mpirjes së këmbëve

Përgjigju • Pëlqej • Ndiq postimin

img

Olivia • img 67 ndjekës

Më pëlqen ta marr të ngrohtë! Për shkak të qarkullimit të dobët të gjakut, këmbët dhe krahët ishin vazhdimisht të ftohta gjatë gjithë ditës. Dhe tani ky problem është zhdukur.

Përgjigju • Pëlqej • Ndiq postimin

img

Henri • img 49 ndjekës

Kam luajtur për herë të parë pas 10 vjetësh. Asnjëherë nuk kam menduar që këmbët e mia do të ishin aq të shëndetshme sa të mund të luaja përsëri. Për fat të mirë, isha gabim.

Përgjigju • Pëlqej • Ndiq postimin

img

Emilja • img 38 ndjekës

Ndihem përsëri normal. Këmbët e mia duken normale dhe ndihem shumë më mirë se më parë.

Përgjigju • Pëlqej • Ndiq postimin

imgimg