Коса
Здравје
Убавина
Животен стил
Медиуми
Стоп за опаѓањето на косата! Еве
како може да добиете неверојатно
густа коса со минимален напор.
Од Мери Стојчева,
5.000 14
pic

Ако некогаш сте се соочиле со проблемот на опаѓање на косата, знаете колку е ужасен. Да се гледа како вашите густи кадрици исчезнуваат не е за оние со слабо срце. Но, понекогаш не може да сториме ништо во врска со тоа.

Губењето на косата е предизвикано од:

 • pic

  Неправилна нега на косата, како што се производи со низок квалитет, фризури со врзана коса, четки за коса со тврди влакна.

 • pic

  Стресни ситуации, лоши навики, хроничен замор.

 • pic

  Проблеми со животната средина, несоодветна клима, загадување на косата, тврда вода.

 • pic

  Нездрава исхрана, недостаток на витамини и минерали.

 • pic

  Оштетување на скалпот, повреди.

Во 99 % од случаите не може да ги елиминирате факторите што влијаат на опаѓањето на косата.

Во минатото, опаѓањето на косата секогаш беше придружено со долготраен и скап третман. Денес, може да потрошите само мала сума пари и да го решите проблемот дома. Побаравме изјава од нашиот експерт кој знае сè за косата и за правилната нега на косата.

pic

Елена Митевска, специјалист за здравје на косата, работно искуство: 13 години

Елена Митевска, специјалист за здравје на косата, работно искуство: 13 години

Мажите и жените честопати бараат од мене да им помогнам да си ја направат косата погуста. Еве неколку вообичаени проблеми: опаѓање на косата, ќелави залистоци што стануваат поголеми, ќелави области на темето на главата, опаѓање на косата и зголемено кршење на косата. Овие проблеми може да ги скриете со помош на соодветна фризура. Но, тоа не го решава проблемот со раната ќелавост, само ги маскира недостатоците.

Производите за нега на коса често содржат агресивни компоненти што ги ослабуваат корените на косата и го прават опаѓањето на косата уште полошо наместо да ја зајакнат косата. Природните масла и екстрактите од билки се најдобри во справувањето со овој проблем. Токму овие компоненти се дел од формулата на шампонот Lossless што неодамна излезе на пазарот, но веќе е признат како најдобар немедицински производ. По само една употреба, косата изгледа силно здраво и густо. Но, најважно е дека овој шампон помага во борбата против опаѓањето на косата и го намалува кршењето на косата.

pic

Еве една збирка на приказни со слики од клиенти кои го користеле шампонот Lossless неколку недели. Погледнете ги видливите промени во нивните коси.

Соња, 56 години

Проблем: слаба, тенка коса и интензивно опаѓање на косата низ целиот скалп како резултат на честа употреба на нискоквалитетна боја за коса.

Препораки: користете шампон Lossless двапати неделно најмалку 2 месеци, престанете да ја боите косата некое време.

Резултатите по 8 недели од употребата на Lossless: погуста коса, интензивен раст на косата.

picpic
Анета, 27 години

Проблем: опаѓање на косата после породувањето, намалување на густината на косата, опаѓање на косата и недостаток на влажност.

Препораки: користете шампон Lossless 8 – 12 недели, престанете да користите други производи за нега на коса.

Резултати по 6 недели од употребата на Lossless: погуста коса, посилна коса, без ќелави области.

picpic
Мери, 23 години

Проблем: опаѓање на косата после породувањето, намалување на густината на косата, опаѓање на косата и недостаток на влажност.

Препораки: користете шампон Lossless 1 и пол месеци. Престанете да користите фен и производи за стилизирање.

Резултати по 5 недели од употребата на Lossless: поинтензивен раст на косата, посилна и погуста коса.

picpic
Марко, 35 години

Проблем: ослабена коса, големи ќелави области.

Препораки: користете шампон Lossless 2 – 3 месеци.

Резултатите по 7 недели од употребата на Lossless: ќелавите области станаа помали, косата се згусти и расте побрзо.

picpic

Тајната на високата ефикасност на Lossless е природната формула на производот. Во шампонот нема парабени, силикони и нивни деривати, како и други агресивни компоненти. Наведените компоненти имаат штетен ефект врз влакната, ја уништуваат нивната структура, ги прават потешки, го влошуваат опаѓањето и го зголемуваат кршењето на косата. Во меѓувреме, 99 % од шампоните за широка употреба, вклучително и таканаречени „професионални производи“ содржат силикони и парабени.Основата на Lossless е гел со комплекс на органски масла (палмино масло, кокосово масло, маслиново масло и рицинусово масло). Без оглед на неговата мрсна основа, шампонот лесно се плакне, длабоко ја храни и навлажнува оштетената и ослабена коса и ги зајакнува корените на косата.

4 органски масла се основата на шампонот

Палмино масло

pic

Палмино масло

Рицинусово масло

pic

Рицинусово масло

pic

Маслиново масло

pic

Кокосово масло

pic

Меѓу другите активни компоненти што го намалуваат опаѓањето се екстрактите од цимет и лук. Не грижете се за мирисот бидејќи шампонот има природен мирис што го елиминира, а тоа е хидролат од црн бор. Тој му дава пријатен мирис на билки на шампонот и ја освежува косата. Лукот содржи органски сулфурни соединенија: алиин и алицин. Овие супстанции ги убиваат габите, патогените бактерии и вирусите што се акумулираат на косата. Ова помага да се подобри кожната микрофлора, проблемите што доведуваат до опаѓање на косата во 95 % од случаите. Хидролатот од коприва обезбедува дополнително зајакнување на косата и стимулација на раст на косата.Lossless се користи исто како и секој друг шампон. Нанесете мала количина од производот на влажна коса и направете пена, а потоа исплакнете и нанесете повторно. Користете го не почесто од двапати неделно. За да заборавите на опаѓање на косата, мора да го користите Lossless редовно. Тој ќе ја зајакне вашата коса, ќе ја направи густа, јака и еластична, а исто така ќе ја заштити од агресивните фактори на животната средина.Ако ве мачи проблемот со опаѓање на косата и сонувате за убава, густа и силна коса, тогаш нарачајте шампон Lossless со пополнување на формуларот подолу. Еве ја мојата професионална врска што ќе ви овозможи да го купите Lossless по половина цена, односно двојно помала од пазарната. Започнете го патувањето до убава и здрава коса. Пополнете го формуларот за нарачки и засекогаш ослободете се од проблемот со опаѓање на косата.

pic
2400 MKD 4800 MKD
Слични вести
pic

Дали сакате да имате убава и густа коса? Подгответе ја оваа едноставна маска од две компоненти!

pic

За косата да престане да ви паѓа, заменете го редовниот шампон со овој производ

pic

Страдате од опаѓање на косата? Добијте бесплатен стручен совет

Во тренд
Убавина

Како да ја пораснете косата за 4 недели? Витамините нема да ви помогнат. Дознајте ја тајната на славните.

здравје

Заборавете на ќелавите области. Повторното растење на косата е лесно дури и во навистина лошите случаи.

здравје

Уморни сте од броење влакна во чешелот? Еве решение!

Коментари
pic
Кристина Алексовска

Пред половина година, по породувањето, се соочив со опаѓање на косата. Мојата коса беше густа, а стана тенка. Сама си правев маски за коса, но тие не делуваа и косата ми изгледаше лошо по тие постапки. Мојата пријателка ми го даде шампонот што прави чуда, Lossless, по што опаѓањето на косата ми запре. Прочитав за неговата формула. Природен е, нема парабени и други непријатни состојки, мириса добро, без оглед на тоа што има лук во својата формула. Можев да ја почувствувам разликата по првата употреба: косата ми стана мазна и лесна за чешлање, не е мека и не добивам статична коса. По околу еден месец користење, го измерив дијаметарот на опашката. Беше 5 см, наместо 3 см. Ова е моја лична победа! Сега го препорачувам овој производ на сите мои пријателки.

picpic Одговори Сподели
pic
Ема Витановска

Овој производ е толку добар и лесен за употреба. Дефинитивно ќе го нарачам за мојот сопруг кој има огромна ќелава област на темето на главата, иако има само 30 години. Се прашувам дали ќе му помогне.

picpic Одговори Сподели
pic
Александра Иваноска

Го видов овој шампон кај една моја пријателка и помислив дека е обичен производ за нега на коса, но се покажа дека е нешто поразлично. Знаете, мислев дека таа има ставено надградби за коса бидејќи нејзината коса изгледаше толку густо.

picpic Одговори Сподели
pic
Марко Крстев

Леле, сигурно ќе го порачам, губам сѐ повеќе и повеќе коса секоја година.

picpic Одговори Сподели
pic
Оливера Панчева

Неодамна забележав дека има многу влакна на мојот чешел по чешлањето. Ужасно е, ако продолжи така, ќе бидам ќелава! Пробав професионални шампони, балсами за коса и маски што ги купував по огромни цени од фризерските салони. Потрошив цело богатство на косата, но немаше резултати. Го нарачав Lossless бидејќи е мојата последна надеж. Едвај чекам да ми биде доставен.

picpic Одговори Сподели
pic
Александар Дојчиноски

Се прашувам дали ќе помогне во мојот навистина лош случај. pic

picpic Одговори Сподели
pic
Ѓорѓи Крстев

Ќе ти помогне. Погледни како изгледаше мојата коса и како изгледа сега. Ќе мора да го користиш долго време, но резултатите вредат. picpic

picpic Одговори Сподели
pic
Ирина Митиќ

Јас сум будала, требаше да го најдам овој напис одамна. Една моја пријателка ме советуваше да ги разбудам заспаните фоликули со помош на маска направена од природно масло и чили пиперка. Резултатот беше толку лош што сега морам да носам капа. Го нарачав Lossless, ја чекам испораката. Ова е мојата последна надеж. pic

picpic Одговори Сподели
pic
Изабела Ристева

Никогаш не сум чула за Lossless, но, судејќи според описот и коментарите, сигурно е одличен. Треба да ѝ го порачам на мајка ми, таа изгуби половина од косата со стареењето.

picpic Одговори Сподели
pic
Дијана Стојановска

Овој шампон го видов кај мојот фризер. Косата ми изгледаше толку убаво откако ќе ми ја измиеше со него, но тој не сакаше да ми каже каде може да го купам. Патем, ми зема доста пари за миење на косата со овој шампон! Сега знам за што се работи и каде да го нарачам.

picpic Одговори Сподели
pic
Викторија Трајковска

Само што го порачав шампонот, навистина даваат попуст од 50 %, но производот е речиси потрошен. Побрзајте ако сè уште не сте го нарачале.

picpic Одговори Сподели
pic
Ана Милевска

Слушнав многу добри работи за Lossless, но се двоумев да го пробам, а еве една толку голема шанса, па дури и попуст. Едвај чекам да го набавам шампонот, не сакам да ја изгубам косата.

picpic Одговори Сподели